50-lecie szkoły

ZŁOTY JUBILEUSZ SZKOŁY

      Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim w tym roku obchodzi niezwykły jubileusz - 50-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe połączone z obchodami Powiatowego Dnia Edukacji miały miejsce 13 października. Swoją obecnością gospodarzy zaszczycili znamienici  goście, m. in. Pomorski Wicekurator Oświaty Marek Strociak, starosta Leszek Burczyk i naczelnik Wydziału Edukacji Marek Gabriel.

      Nie mogło oczywiście zabraknąć byłych dyrektorów szkoły: Elżbiety Kawki, Mariusza Grzelki i Henryka Ociesy. Przybyli też dyrektorzy wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych powiatu starogardzkiego, przedstawiciele rady rodziców, związków zawodowych, zakładów pracy oraz emerytowani pracownicy ZSZ. Jeszcze przed uroczystością gości czekała miła niespodzianka - w świetlicy szkolnej urządzono wystawę prac uczniów i nauczycieli ZSZ. Szczególne zainteresowanie budziły "wyczarowane z drewna" samochód, parasol, kłódka i plecak, autorstwa absolwentów technikum zawodowego, Piotra Pobłockiego i Mirosława  Wątki, którzy tymi pracami dwa lata z rzędu wygrywali ogólnopolskie konkursy "Wyczarowane z drewna". To nie jedyne sukcesy szkoły w ciągu 50 lat jej istnienia. O kilkunastu innych wspomniał w swoim przemówieniu dyrektor Andrzej Bona.

      Zespół Szkół Zawodowych ma naprawdę czym się pochwalić. Swojego uznania dla osiągnięć szkoły nie kryli wicekurator M. Strociak i starosta L. Burczyk. W czasach rosnącego zapotrzebowania na wykształcenie zawodowe ta placówka jest szczególnie potrzebna i ma ogromne szanse na dalszy rozwój. Goście mogli poznać historię placówki i jej obecny kształt z filmów wyświetlanych w trakcie uroczystości. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno pomysłodawcami jak i współrealizatorami filmów byli sami uczniowie. Jubileusz uświetnił poetycki montaż w wykonaniu uczniów: Piotra Lewkowskiego, Michała Swobodzińskiego, Łukasza Ćwiklińskiego, Marcina Brzozy i Oskara Pawlisza przygotowany przez nauczycieli polonistów. Refleksje na temat szkoły i jej roli popłynęły ze sceny słowami poetów - Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Jana Majewskiego. Oprawę muzyczną stanowiły dobrze znane przynajmniej dwóm pokoleniom piosenki Starego Dobrego Małżeństwa. Imprezę zakończyły gościnne wystąpienia młodzieży z Ogniska Pracy Pozaszkolnej: Łukasza Ewerta, Joanny i Agnieszki Müller oraz Jacka Hodunia.